Tape library چیست

Tape library چیست؟ بررسی ۷ ویژگی کلیدی Tape library

Tape library چیست؟

در پاسخ به سوال Tape library چیست باید بگوییم که Tape Library یک مدل دستگاه ذخیره سازی کامپیوتری حاوی یک یا چند تیپ درایو است. یکی از بهترین نمونه های آنIBM 3850 Mass Storage System (MSS)  می باشد که در سال ۱۹۷۴ معرفی شد.

یک Library محلی است که برای ذخیره داده ها، بازیابی، خواندن و نوشتن هر زمان که نیاز به تیپ کارتریج بود، استفاده می شود. Library شامل قفسه ها و تیپ درایوهای متعدد با مکانیزم بازوی روباتیک است که برای تعویض تیپ کارتریج به کار می رود. نوع پرکننده مورد استفاده برای اسکنر RF یا بارکد به خواندن Tape Library برای یافتن تیپ صحیح امکان می دهد.

Tape Library  و تیپ درایوها دستگاه‌ های ذخیره‌ سازی اطلاعات برای مدت زمان طولانی ‌و بکاپ گیری از آن ها هستند. از آنجایی که تهیه این دستگاه ها نیازمند هزینه بالایی است، عوامل زیادی وجود دارد که می توانید هنگام خرید در نظر بگیرید.

مقایسه کلی Tape Library و Autoloader

Tape Library ها دارای ویژگی ها و قابلیت های بیشتری نسبت به Autoloader ها هستند اما قیمت بالاتری نیز دارند. برای کسب و کاری که به ظرفیت زیادی برای ذخیره سازی نیاز ندارد، Autoloader ها گزینه بهتری هستند. یک Tape Autoloader از یک درایو tape تک برای پشتیبان گیری و بکاپ گرفتن از اطلاعات استفاده می کند. این ویژگی باعث افزایش قابلیت اطمینان در Autoloaderها می شود اما در هر صورت ظرفیت ذخیره سازی محدودتری نسبت به Tape Libraryها دارند.

Tape library چیست؟

ویژگی های کلیدی Tape Library چیست؟

Tape Libraryها دارای ویژگی ها و پیچیدگی های زیادی هستند که با توجه به نیاز به صرف هزینه بالا برای تهیه آن ها، ما ۷ ویژگی کلیدی Tape Libraryها را به طور کلی برای شما در ادامه بررسی کرده ایم. هنگام خرید و تهیه Tape Libraryها لازم است عواملی مانند: ظرفیت، هزینه، مقیاس پذیری، طول عمر، کارایی، قابلیت حمل، امنیت را در نظر داشته باشید.

مطالب مرتبط  بررسی فناوری رمز گذاری کمپانی HPE جهت امنیت تیپ درایو
ظرفیت (Capacity)

Tape Library ظرفیت ذخیره سازی بالایی دارد. اخیرا ظرفیت ذخیره سازی تیپ ها نیز به طور مداوم در حال افزایش است تا خواسته های مشتریان را برآورده کند. با استفاده از تیپ ها، شما به ظرفیت بالایی در ذخیره سازی و بایگانی اطلاعات دسترسی خواهید داشت که در یک پکیج فیزیکی نسبتاً کوچک ارائه می شود. اما اگر سازمان کوچک و محدودی دارید، Autoloader از نظر ظرفیت برای شما مناسب تر هستند.

هزینه (Cost)

از نظر استفاده فقط برای بکاپ گیری، Tape Library گزینه ای گران بوده و بهتر است به عنوان انتخاب دوم سازمان ها به کار گرفته شود. اما Tape Library از نظر بایگانی اطلاعات و ذخیره دیتا در حالت آفلاین، در مقایسه با دیسک ها و فلش ها قیمت پایین تری داشته و مناسب ترین گزینه است.

گسترش پذیری (Scalability)

با خرید تیپ درایوهای جدید و افزودن آنها به Library، می توان میزان ذخیره سازی در Tape Library را گسترش داد. اما باید دقت کنید که ساختار   Library شما با تیپ بخواند چراکه ممکن است مثلا تیپ درایوهای قدیمی تر با Library جدید کار نکنند و یا بالعکس.

بیشتر بخوانید: ۶ نکته مهم برای نگهداری از Tape Drive

Tape library چیست؟
طول عمر (The longevity)

طول عمر تیپ ها دلیل اصلی استفاده از آن ها به طور گسترده توسط شرکت های بزرگ است. اگر تعمیر و نگهداری از تیپ ها به درستی انجام شود، می توانند به مدت ۳۰ سال یا شاید بیشتر ذخیره سازی را انجام دهند. بکاپ گیری با تیپ می تواند نگهداری طولانی‌ مدت دیتای مهم را ارائه کند و ثبات بالایی را در این مورد تضمین می ‌کند.

مطالب مرتبط  5 ویژگی مهم در خرید سوئیچ شبکه
راندمان (Efficiency)

تیپ و ذخیره ‌سازی ابری، ابزارهای ذخیره‌ سازی اولیه هستند که اغلب به راحتی به آن ها دسترسی پیدا می‌ کنید. برای انجام پشتیبان گیری منظم از اطلاعات و اطمینان از بازیابی موفقیت آمیز، دستگاه ها باید ۷ روز هفته ۲۴ ساعت کار کنند. به دلیل این استفاده مداوم، Tape Library ها یکی از منابع اولیه مصرف انرژی در دیتاسنترهای مدرن در نظر گرفته می شود، بنابراین باید از میزان راندمان مناسبی برخوردار باشند.

قابل حمل بودن (Portability)

هنگامی که ذخیره اطلاعات بر روی تیپ کارتریج ها کامل شد، می توانید هر تیپ را بردارید و با خود جابه جا کنید.

بنابراین تهدیدات بالقوه دیگر برای اطلاعات شما خطری نخواهد داشت چرا که می توانید آن ها را به مکانی امن تر منتقل کنید. اما هنگام استفاده از سیستم ذخیره سازی ابری برای انتقال اطلاعات، باید حجم زیادی از دیتا را از طریق شبکه جابه جا کنید که این عمل خطراتی را به همراه خواهد داشت.

امنیت (Security)

امنیت یکی از مهمترین ویژگی ها یا عواملی ست که باید در نظر گرفته شود چراکه حفاظت از دیتا در برابر باج افزار یا بدافزار در Tape Library برای بسیاری از سازمان ها حیاتی است.

Tape library چیست؟

رفرنس ها:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-88916789