نمایشگر آیفون‌های بعدی کم‌مصرف‌ترند

اپل به صورت مخفیانه در حال مطالعه روی فناوری‌ جدیدی است که با کمک آن نمایشگر آیفون‌های بعدی کم‌مصرف‌تر خواهند بود و مصرف باتری را به شدت کاهش خواهند داد.

به گزارش سایت اپل اینسایدر، اپل تاکنون از برد الکتریکی‌ای در نمایشگر محصولات خود استفاده می‌کند که شامل مجموعه‌ای از اتصالات موازی است. در نمایشگرها این برد برای خاموش و روشن کردن هر پیکسل به کار می‌رود و در واقع این برد انرژی نمایشگر را مصرف می‌کند و در عوض کیفیت تصویر یا رزولوشن را به نمایش می‌گذارد. این برد الکتریکی بک‌پلین نامیده می‌شود.

اپل تاکنون در بک‌پلین برای نمایشگرهای OLED از ترانزیستورهای نازک پلی‌سیلیکون با دمای پایین استفاده می‌کرد؛ اما حالا قصد دارد در محصولات جدیدش از اکسید پلی کریستالین با دمای پایین بهره بگیرد.

با استفاده از این فناوری که LTPO نام دارد، میزان شارژدهی باتری بین پنج تا ۱۵ درصد بهبود می‌یابد. البته استفاده از این فناوری با چالش‌هایی نیز همراه است؛ این فناوری نیاز به لایه‌های باریک ترانزیستور بزرگ‌تر دارد و این بدان معناست که تعداد ترانزیستورهای کمتری در برد جا خواهند گرفت و تعداد ترانزیستور کمتر یعنی رزولوشن یا کیفیت تصویر پایین‌تر.

علاوه بر این، فناوری LTPO نیاز به تجهیزات گرانی دارد و خود فرآیند ساخت مبتنی بر این فناوری بسیار پیچیده است. به همین دلیل کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که اپل ابتدا از این فناوری در ساعت‌های مچی یا اپل واچ آینده خود استفاده خواهد کرد و زمانی که با تمام چالش‌های آن روبه‌رو شد، جرأت استفاده از آن در آیفون‌ها را پیدا خواهد کرد.

www.rasamco.ir

سخت افزار سازان رسام

منبع: appleinsider

021-88916789