رید کنترلر چیست و چگونه کار می کند؟

رید کنترلر چیست و چگونه کار می کند؟ + مزایای استفاده از RAID Controller

آیا تا به حال نام رید کنترلر را شنیده اید و به این فکر کرده اید که چه هستند و چگونه کار می کنند؟ RAID Controller ها سخت افزارهایی هستند که در یک سیستم کامپیوتری و سروری برای کنترل چندین هارد دیسک استفاده می شوند. در این مقاله، ما در مورد تعریف RAID Controller ، عملکردهای آن و مزایایی که می تواند ارائه دهد صحبت خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد RAID کنترلر و اینکه چگونه می توانند به بهبود عملکرد سیستم شما کمک کنند، ادامه مطلب را بخوانید.

آشنایی با رید کنترلر

RAID Controller  به مادربرد کامپیوتر متصل می شود و ارتباط بین هارد دیسک های سیستم و سایر دستگاه ها را تنظیم می کند. یک RAID کنترلر می تواند برای ایجاد یک سیستم ذخیره سازی که قابل اعتمادتر و سریعتر از هارد دیسک است استفاده شود.

دو نوع اصلی از کنترلرهای RAID وجود دارد: مبتنی بر میزبان و مبتنی بر سخت افزار (host-based  و  hardware-based). کنترلرهای مبتنی بر میزبان برنامه های نرم افزاری هستند که بر روی سیستم عامل کامپیوتر اجرا می شوند. کنترلرهای مبتنی بر سخت افزار دستگاه های فیزیکی هستند که به مادربرد متصل می شوند.

مزایای استفاده از کنترلر RAID شامل افزایش حفاظت از داده ها، بهبود عملکرد و مدیریت آسان تر سیستم های ذخیره سازی بزرگ است.

سرور چیست؟ | راهنمایی کامل برای شناخت و بررسی سرورها

رید کنترلر چیست و چگونه کار می کند؟

پیکربندی های مختلف RAID Controller

RAID کنترلر یک سخت افزاری تخصصی است که ذخیره سازی اطلاعات در رایانه یا سرور را مدیریت می کند. این قطعه برای بهبود عملکرد، قابلیت اطمینان و ظرفیت یک سیستم استفاده می شود. رید کنترلر توانایی استفاده با چندین درایو را دارد. همچنین می توان آن را برای کار در حالت های مختلف پیکربندی کرد.

RAID 0 یا “رید صفر” یکی از مدل‌ های رایج پیکربندی RAID است که در آن اطلاعات به صورت “استرایپ” بر روی چندین درایو ذخیره می ‌شوند. این حالت، بهترین عملکرد را ارائه می ‌دهد، اما هیچ اطمینانی از قابلیت بازیابی اطلاعات نمی دهد و در صورت خرابی یکی از درایو‌ها، تمام اطلاعات موجود در سایر درایو‌ها از بین خواهد رفت.

مطالب مرتبط  خرید ذخیره ‌ساز NAS : راهنمای انتخاب بهترین ذخیره ساز برای سازمان شما

RAID 1 یا “رید یک” اطلاعات را به صورت “mirror” بر روی چندین درایو ذخیره می ‌کند. رید یک اطمینان از قابلیت بازیابی دیتا را فراهم می ‌کند، اما عملکرد سیستم را بهبود نمی ‌بخشد.

RAID 5 یا “رید پنج” دیتا و اطلاعات parity را به صورت “استرایپ” بر روی چندین درایو ذخیره می‌ کند. در این حالت، هم اطمینان از قابلیت بازیابی اطلاعات فراهم می‌ شود و هم عملکرد سیستم بهبود می یابد.

RAID 10 یا “رید ده” با ترکیب “mirror” و “استرایپ”، هم اطمینان از قابلیت بازیابی اطلاعات را فراهم می ‌کند و هم عملکرد سیستم را بهبود می ‌بخشد.

جهت مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله هیت سینک چیست و چگونه کار می کند؟ مراجعه کنید.

انواع رید کنترلر

تعداد زیادی تنظیمات RAID دیگر وجود دارند که توازن ‌های مختلفی بین عملکرد، قابلیت اطمینان و ظرفیت ارائه می ‌دهند. در بازار، انواع مختلفی از رید کنترلر وجود دارند. در زیر به بررسی برخی از گزینه‌ های محبوب آن ‌ها پرداخته ایم:

Hardware RAID controller : این دسته از کنترلرها دارای سخت ‌افزار و نرم ‌افزار اختصاصی خود هستند و عملکرد بهتری نسبت به RAID controller  نرم ‌افزاری دارند، اما گران ‌تر هستند.

Host-based controller : این کنترلرها از CPU و حافظه سرور برای مدیریت آرایه RAID استفاده می ‌کنند. آن ها نسبت به ریدکنترلرهای سخت ‌افزاری هزینه کمتری دارند، اما عملکردشان نیز ضعیف است.

Hybrid RAID controller ترکیبی از اجزای سخت ‌افزاری و نرم ‌افزاری را برای ارائه همزمان عملکرد با کیفیت و هزینه کمتر ارائه می ‌دهند.

JBOD (Just a Bunch of Disks) controller با هر دیسک موجود در آرایه به عنوان یک موجودیت جداگانه رفتار می کند و معمولاً برای افزایش فضای ذخیره‌ سازی یا به عنوان یک راه‌ حل پشتیبان استفاده می ‌شود.

مطالب مرتبط  6 نکته مهم برای نگهداری از Tape Drive

خرید سرور و ۶ نکته مهم و طلایی که باید در نظر بگیرید

رید کنترلر چیست و چگونه کار می کند؟ -3

مزایای استفاده از RAID Controller

استفاده از رید کنترلر مزایای متعددی دارد. بهترین مزیت آن عملکرد بهبود یافته ‌ایست که با استفاده از “استرایپ” اطلاعات بر روی چندین درایو قابل دستیابی می باشد. همچنین می تواند منجر به افزایش قابل توجه سرعت خواندن و نوشتن و همچنین عملکرد کلی سیستم شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از RAID کنترلر،  افزایش سطح حفاظت از اطلاعات است.

با استفاده از “mirroring” اطلاعات بر روی چندین درایو و یا استفاده از یک parity scheme ، می ‌توان از اطلاعات در برابر خرابی درایو محافظت کرد. در برنامه‌ های حیاتی، جایی که از دست دادن اطلاعات قابل قبول نیست، این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

در نهایت رید کنترلرها انعطاف ‌پذیری بیشتری از نظر انتخاب و پیکربندی درایو ارائه دهند. به عنوان مثال، برخی از کنترلرها از SSD و HDD در یک آرایه پشتیبانی می کنند که می توانند بهترین ها را از نظر عملکرد و ظرفیت ارائه دهند.

رید کنترلر چگونه کار می کند؟

RAID controller مدیریت ذخیره ‌سازی اطلاعات را در یک آرایه RAID بر عهده دارد. این دستگاه معمولاً دارای پردازنده، حافظه و فریمور خود است و از طریق یک اتصال با سرعت بالا به کامپیوتر میزبان متصل می ‌شود. کنترلر تمامی خواندن‌ ها و نوشتن ‌ها به دیسک درایوها در آرایه را انجام می‌دهد و همچنین می ‌تواند وظایف دیگری مانند اصلاح خطا، نظارت و گزارش ‌دهی را نیز بر عهده داشته باشد.

مهم ‌ترین وظیفه RAID controller ، مدیریت ذخیره ‌سازی اطلاعات به نحویست که عملکرد و قابلیت اطمینان را به حداکثر برساند. برای این کار، کنترلر باید درک خوبی از ترتیب و طرح بندی دیتا در دیسک درایوها داشته باشد.

رید کنترلرها می ‌توانند با انواع مختلفی از دیسک درایوها از جمله SAS، SATA و SSD همراه باشند. آن‌ ها بخش مهمی از سیستم‌ های ذخیره‌ سازی شرکتی هستند، زیرا می ‌توانند عملکرد و قابلیت اطمینان را بهبود ببخشند و همچنین ویژگی ‌هایی مانند نظارت و گزارش ‌دهی را نیز فراهم کنند.

مطالب مرتبط  پردازنده سرور چیست؟ | انتخاب CPU سرور مناسب

عواملی که هنگام انتخاب و خرید RAID controller باید در نظر گرفت

هنگام انتخاب و خرید رید کنترلر چندین فاکتور وجود دارد که باید در نظر بگیرید. در اینجا به برخی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

۱)تعداد دیسک‌ ها: این موضوع نوع کنترلر RAID مورد نیاز شما را تعیین می‌کند. به عنوان مثال، اگر تعداد زیادی دیسک دارید، نیاز به یک کنترلر دارید که بتواند با آن‌ها کار کند.

۲)نوع دیسک‌ های مورد استفاده: این موضوع عملکرد کنترلر و چگونگی کار با دیسک ‌های شما را تحت تأثیر قرار می ‌دهد. اطمینان حاصل کنید که کنترلر انتخابی تان با دیسک درایوهای شما سازگار باشد.

۳)بودجه: RAID controller ها قیمت ‌های مختلفی دارند، بنابراین باید قبل از خرید میزان بودجه تان را تعیین کنید. به خاطر داشته باشید که مدل‌ های ارزان ‌تر ممکن است از ویژگی ‌های کمتری برخوردار باشند یا به اندازه مدل ‌های گران ‌تر قابل اعتماد نباشند.

۴)نیازهای شما. در نظر داشته باشید که برای چه منظوری از کنترلر RAID استفاده خواهید کرد و چه ویژگی ‌هایی برای شما مهم است. این کار کمک می ‌کند تا انتخاب‌هایتان را محدود کنید و بهترین رید کنترلر را برای نیازهای خود پیدا کنید.

رید کنترلر چیست و چگونه کار می کند؟ -4

رفرنس ها:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-88916789