4k یا UHD

۴K یا UHD: تفاوت در چیست؟

۴k یا UHD بخریم؟ آیا تابحال موقع خرید تلویزیون یا مانیتور با این سوال برخورد کرده اید؟ تفاوت های ۴K و UHD را میدانید؟ ۴K یا UHD کدامیک را انتخاب می کنید؟ با ما همراه باشید.

حالا که ۴K تقریبا در مسیر مشترک با تلویزیون ها و مانیتورهای کامپیوتر HD قرار گرفته از لحاظ قیمتی هم تقریبا رفته رفته در یک ردیف قیمتی حرکت می کنند و مصرف کننده را در انتخاب ۴K یا UHD دچار تردید می کنند به همین دلیل تصمیم گرفتیم نگاهی به این دو واژه بیندازیم که این روزها خیلی زیاد به جای هم استفاده می شود و با هم اشتباه گرفته می شوند: ۴K و UHD(ULTRA HD) .

۴K یا UHD; سازندگان تلویزیون، رسانه ها و توسعه دهندگان تکنولوژی معمولا این دو را به جای هم استفاده می کنند در حالیکه پیدایش این دو یکی نیست و موجودیت متفاوتی دارند علاوه بر کیفیت حتی از لحاظ تکنولوژی نیز کاملا متفاوت هستند. از دیدگاه تماشاگری که ایستاده تفاوت شایانی وجود ندارد و تنها پاسخ این است که ۴K بیشتر از UHD می چسبد ولی داستان کمی پیچیده تر از این است.

۴k

ساده ترین تفاوت بین ۴K و UHD این است که: ۴K یک محصول حرفه ای و یک استاندارد سینمایی است در حالیکه UHD یک استاندارد مصرف کننده و رسانه ای می باشد. برای اینکه کاملا متوجه شوید که چرا این دو با هم اشتباه گرفته می شوند بگذارید کمی به تاریخچه این دو واژه برگردیم. واژه ۴K از (Digital Cinema Initiatives) یا (DCI) که یک کنسرسیوم برای استودیوهای فیلم سازی جهت استانداردسازی محصولات و پروژه های دیجیتال با محتوای ۴K است می آید. در اینجا باید بگوییم ۴K با رزولیشن ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ ارائه می شود که دقیقا چهار برابر استاندارد قبلی یعنی ۲K(1080 در ۲۰۴۸) می باشد.

مطالب مرتبط  معرفی 10 نرم افزار مفید برای تست سلامت هارد

۴K به این دلیل با این نام خوانده می شود که تعداد پیکسل های افقی آن(۴۰۹۶) می باشد یعنی حدود ۴ هزار پیکسل. استاندارد; تنها و فقط بخاطر رزولیشن آن نیست بلکه کدینگ محتوای آن نیز مربوط می باشد. یک جریان DCI 4K که با Jpeg2000 فشرده شد می تواند رِنج بیت(bitrate) تا ۲۵۰ Mbps داشته باشد و عمق رنگی معادل ۱۲bit یا ۴:۴:۴ را ارائه کند.

UHD

اما Ultra High Definitation(UHD) بطور خلاصه نسخه جدید از HD می باشد یعنی اسم رسمی برای تصاویر و استاندارد ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰٫ UHD این رزولیشن را تا ۲۱۶۰ در ۳۸۴۰ افزایش می دهد. پس همانطور که می بینید این استاندارد بیشتر ۴K که در بالا ذکر شد نیست. البته شرکت های سازنده از پنل هایی استفاده می کنند که تلویزیون ها و مانیتور های UHD را به ۴K قلمداد می کنند.

البته پنل هایی هست که رزولیشن ۲۱۶۰ در ۴۰۹۶ را در جنبه هایی از تصویر ارائه می کند البته با عمق ۱۰۹:۱ ولی نرخ معمول در هر حال ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ برای ۱۰۷۸:۱ می باشد. دیاگرام یک عکس ۴K یا ۱۰۸۰p به شرط اینکه ۴K با عنوان UHD یا ۲۱۶۰p لیبل شده باشد را نشان می دهد.

 

چرا ۲۱۶۰P نه؟

۴K یا UHD; حال نه اینکه تولید کنندگان مانیتور و تلویزیون از تفاوت ۴K و UHD اطلاعی نداشته باشد نه ولی به دلیل جذاب بودن ۴k برای بازار به آن چسبیده اند.

در حالیکه یعنی تولید کنندگان برای اینکه هم صادق باشند و هم بازار را از دست ندهند روی آنها می زنند(۴K UHD) ولی بعضی فقط به دروغ ۴K می نویسند. برای اینکه بیشتر شما را دچار وسوسه کنیم برای اینکه به لیبل های روی تلویزیون و مانیتور ها توجه کنید به این مطلب هم توجه کنید که:

مطالب مرتبط  چرا نباید حالت خودکار به روز رسانی اپلیکیشن‌ ها در موبایل تان را غیرفعال کنید؟

UHD به دو استاندارد تقسیم می شود; ۴K یا UHD کدامیک انتخاب شماست؟

یک استاندارد ۲۱۶۰ در ۳۸۴۰ می باشد و در صعودی چند پله ای یک استاندارد جدید نیز وجود دارد با ۴۳۲۰ در ۷۶۸۰ که آن هم UHD نامیده می شود که می توانند آن را به همین دلیل ۴K UHD و ۸K UHD نامگذاری کنند و با قیمت های بسیار بالاتر بفروش برسانند.

این در حالی است ۸K UHD باید QUHD خوانده شود(Quad Ultra HD). بهترین راه حل این است که تلویزیون و مانیتورهای ۴K را فراموش کنید و ۲۱۶۰P را انتخاب کنید.

و به یاد داشته باشید که استانداردهای سینمایی هیچوقت قابل استفاده در رسانه ها، تلویزیون و مانیتور نیستند. رسانه ها و تولید کنندگان همیشه از اصطلاحات تکنولوژیکی در بُعد افقی تصویر استفاده می کنند. و از کلمه (i) و (p) استفاده می کنند که برای interacing(در هم بافی) استفاده می شود. و سایر جنبه ها مانند بُعد عمودی و اسکن سریع را به فراموشی می سپارد که هیچ کدام از این جنبه ها قطعا در: ov6i(PAL)، ۴۸pi(NTSc)، ۵۷۶p(DVD)، ۷۲۰p، ۱۰۸۰i، ۱۰۸۰p و از این قبیل استاندارد ها وجود ندارد.

در نهایت ۴k یا UHD ؟

حالا تلویزیون های با عنوان ۴K همه جا هستند و چاره ای جز خرید آنها نیست. حداقل از یک شرکت بزرگ و معتبر خرید کنید که با صداقت از مشخصات فنی گفته باشد.

خارج از عنوان ۴K که این تلویزیون UHD و ۲۱۶۰P می باشد هر چند دیگر برای این مطالب دیر شده است و واقعا مشکل اصلی و بزرگ اسم آن نیست مشکل اینجاست که در صنعت سینمایی، فیلم و محتوای ۴K در ابعاد تلویزیون ساخته و تولید نمی شود که بخواهید تماشا کنید. شاید گاهی در سرویس هایی مانند Netfix، آمازون و در سخت افزار ها و نرم افزار های خاصی آن هم فقط در حال حاضر سونی بشود گاهی ویدیوهای کوتاه ۴K پیدا کرد و دید. ولی به هر حال هنوز هم خیلی بعید است که توسعه دهندگان صنعت سینما و یا دیگران بخواهند ویدیو و فیلم و محتوای ۴K در ابعاد رسانه ای و خانگی تولید کنند. نظر شما چیست ۴k یا UHD؟

مطالب مرتبط  10 راه ارزان برای ارتقا کامپیوتر قدیمی

www.rasamco.ir

سخت افزار سازان رسام

منبع: extremetech

 

021-88916789