8c19e0629ecfd6f6badc2484e2df0a4b XL

کوالکام با ماژول آنتن mmWave 5G، رویای اینترنت گیگابیتی را محقق میکند

کارهای متعددی باید انجام شود تا رویای دستیابی به اینترنت ۵G روی موبایل های هوشمند امکان پذیر باشد. باید بر سر استانداردهای جدید توافق شود، مودم های جدید توسعه یابند و سخت افزارهای شبکه جدید روی برج های مخابراتی متصل شوند. اما کوالکام حالا یکی از موانع بزرگ این راه را برداشته و از ماژول های آنتن QTM052 mmWave رونمایی کرده؛ نخستین آنتنی که از طیف های لازم برای رسیدن به سرعت ۵G روی اسمارت فون ها پشتیبانی می کند.

این خبر مهمی است؛ زیرا تکنولوژی های ۵G به شکلی برابر و یکپارچه توسعه نمی یابند. کوالکام در آزمایش شبیه سازی شده خود در کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۸ نشان داد که با راهکارهای کم پهن باند ۵G هم می توان به سرعت بالاتری نسبت به استانداردهای فعلی دست یافت، اما گام بلندی که در افزایش سرعت اتصالات به دنبالش هستیم، از شبکه mmWave ناشی خواهد شد.mmWave 5G 2

با این حال، برای اینکه بتوانیم از این شبکه بهره ببریم، به سخت‌افزارهای مربوط به mmWave نیاز داریم که ساخت آن‌ها کار چندان ساده‌ای به حساب نمی‌آید. با وجود اینکه شبکه mmWave سرعت زیادی را به ارمغان می‌آورد، اما وسعت کمتری را پوشش می‌دهد و از طرف دیگر، سیگنال‌های این شبکه به دلیل وجود موانع ساده‌ای مانند دیوارها یا حتی دست کاربران قطع می‌شود.

اما کوالکام ادعا می‌کند که آنتن QTM052 راه‌حل این مشکل است. این ماژول حاوی ۴ آنتن است که به کمک الگوریتم‌های کوالکام می‌توانند به نزدیک‌ترین برج ۵G متصل شوند. آنتن QTM052 که تقریبا هم‌اندازه‌ی یک سکه است، به سازندگان اجازه می‌دهد که آن را در حاشیه‌ی گوشی تعبیه کنند. مودم X50 5G هم که کوالکام آن را مدتی پیش معرفی کرد، از ۴ ماژول آنتن پشتیبانی می‌کند و این یعنی می‌توان ۱۶ آنتن را در گوشی تعبیه کرد تا کاربران با خیال راحت و بدون نگرانی از قطعی سیگنال، از ارتباط ۵G بهره‌مند شوند.

مطالب مرتبط  Port Security چیست و چگونه ایمنی شبکه سازمان ها را تامین می کند؟

مطالعه بیشتر : تعداد مشترکان اینترنت پهن باند در ایران از مرز ۳۶ میلیون گذشت

mmWave 5G 3

اگر عملکرد این راهکار همانند وعده‌های کوالکام باشد، پس چنین تکنولوژی‌ای یک راه‌حل بسیار هوشمندانه محسوب می‌شود و می‌تواند راه را برای توسعه‌ی گجت‌های مبتنی بر شبکه‌های mmWave 5G هموار کند. در ضمن بنا به گفته‌ی این شرکت، اولین گوشی‌های مجهز به آنتن‌های QTM052 در اوایل سال ۲۰۱۹ عرضه می‌شوند و امیدواریم تا آن زمان حداقل بخشی از شبکه‌های ۵G راه‌اندازی شده باشند.

www.rasamco.ir

سخت افزار سازان رسام

منبع : The Verge

021-88916789