فیسبوک

۱۰ رونمایی مهم فیسبوک در کنفرانس F8

فیسبوک هرساله با برگزاری کنفرانس F8، از برنامه‌ها و محصولات خود رونمایی می‌کند. در روز اول کنفرانس F8 2018 هم شاهد رونمایی‌ها و اخبار جدید زیادی بودیم که در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

۱. قابلیت دوست‌یابی

قابلیت دوست‌یابی

فیسبوک می‌خواهد قابلیت دوست‌یابی راه بیندازد. در این قابلیت، افرادی که می‌خواهند دوستان جدید پیدا کنند، می‌توانند یک پروفایل جداگانه بسازند و فقط دیگر افراد به دنبال دوستی توانایی مشاهده‌ی چنین پروفایل‌هایی را خواهند داشت. فیسبوک برای برقراری دوستی‌های جدید از اطلاعات کاربران استفاده می‌کند و برای ردوبدل پیام‌ها هم یک بخش جداگانه را به این کار اختصاص می‌دهد.

چرا: فیسبوک همیشه اعلام کرده که می‌خواهد «ارتباطات معنی‌داری» را بین کاربرانش ایجاد کند و چه ارتباطی معنی‌دارتر از یافتن شریک زندگی. البته فیسبوک باید مراقب باشد که اطلاعات این‌چنینی کاربران دست دیگران نیفتد زیرا تا همین‌الان هم این شرکت تحت انتقادات زیادی قرار گرفته است. البته چنین ایده‌ای مطمئنا به مذاق سرمایه‌گذاران خوش آمده، زیرا بعد از اعلام این خبر، سهام Tinder، یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های دوست‌یابی، حدود ۲۲ درصد کاهش یافت.

۲. قابلیت Clear History

قابلیت Clear History

در کنفرانس F8 2018 زاکربرگ اعلام کرد که این شرکت در حال ساخت قابلیت Clear History است و به لطف آن، کاربران می‌توانند بخش زیادی از داده‌های جمع‌آوری‌شده از خود را که برای تبلیغات استفاده می‌شود، پاک کنند. می‌توان این قابلیت را به‌نوعی مانند پاک کردن کوکی‌های مرورگر در نظر گرفت. با توجه به انتقادهای گسترده‌ی مربوط به نقض حریم خصوصی فیسبوک، چنین حرکتی به‌احتمال زیاد مورد استقبال فراوانی قرار می‌گیرد.

چرا: زاکربرگ به دلیل جمع‌آوری اطلاعات کاربران از طرف کنگره و افکار عمومی با فشار زیادی مواجه شده بود و کاربران می‌خواستند که اختیار داده‌هایشان را دست داشته باشند. چنین کاری میزان نارضایتی‌ها را کاهش می‌دهد.

۳. تماس تصویری اینستاگرام و مبارزه با کامنت‌های توهین‌آمیز

تماس تصویری اینستاگرام

از مدت‌ها پیش خبرهای متعددی در مورد تماس تصویری اینستاگرام منتشر شده بود و حالا بالاخره در کنفرانس F8 2018 شاهد معرفی رسمی قابلیت تماس تصویری اینستاگرام بودیم. همچنین اینستاگرام به‌زودی از فیلتری برای جلوگیری از انتشار کامنت‌های توهین‌آمیز و یک بخش Explore متحول شده بهره خواهد برد.

چرا: قابلیت پیام‌رسان Direct موجود در اینستاگرام به‌شدت محبوب است و حالا با ارائه‌ی قابلیت تماس تصویری، محبوب‌تر هم خواهد شد. همچنین ارائه‌ی فیلتر برای جلوگیری از انتشار پیام‌های توهین‌آمیز، می‌تواند اینستاگرام را به محیط امنی برای نوجوان‌ها بدل کند. اینستاگرام با جذب این کاربران نوجوان امیدوار است بتواند اسنپ‌چت را از دور رقابت خارج کند.

۴. آغاز دوباره‌ی فرایند بررسی اپلیکیشن‌های فیسبوک

فرایند بررسی اپلیکیشن‌ها

بعد از رسوایی مربوط به کمبریج آنالیتیکا، فیسبوک می‌خواهد فرایند بررسی اپلیکیشن‌های موجود در اکوسیستم فیسبوک را دوباره آغاز کند.

چرا: فیسبوک در تلاش است با بررسی‌های بیشتر، اجازه‌ی تکرار رسوایی کمبریج آنالیتیکا را ندهد. در حقیقت یکی از همین اپلیکیشن‌ها، اقدام به فروش اطلاعات کاربران خود کرده بود. در کنفرانس F8 2018 شاهد توجه زیاد فیسبوک به تعادل بین امنیت و حریم خصوصی بودیم.

۵. فروش آکیولس گو با قیمت ۱۹۹ دلار

فروش آکیولس گو

«آکیولس گو» (Oculus Go)، هدست واقعیت مجازی ارزان‌قیمت فیسبوک، هم‌اکنون روانه‌ی بازار شده است. قیمت نسخه‌ی ۳۲ گیگابایتی آن ۱۹۹ دلار و نسخه‌ی ۶۴ گیگابایتی آن، ۲۴۹ دلار است.

چرا: بیشتر هدست‌های واقعیت مجازی از گوشی کاربر استفاده می‌کنند که استفاده از آن‌ها چندان لذت‌بخش نیست. حالا فیسبوک امیدوار است با ارائه‌ی نسخه‌ی ارزان‌قیمت هدست آکیولس که یک هدست واقعیت مجازی مستقل و باکیفیت محسوب می‌شود، چنین خریدارانی را به خرید این گجت ترغیب کند.

۶. ساده‌سازی فیسبوک مسنجر و امکان ترجمه‌ی همزمان

ساده‌سازی مسنجر

فیسبوک تصمیم به تعبیه‌ی امکان ترجمه‌ی همزمان در «مسنجر» (Messenger) گرفته است و در آغاز فقط از ترجمه‌ی انگلیسی-اسپانیایی پشتیبانی می‌کند. همچنین در کنفرانس F8 2018 فیسبوک اعلام کرد که برای ساده‌سازی رابط کاربری مسنجر، تب‌های دوربین و بازی از مسنجر حذف می‌شوند.

چرا: امکان ترجمه می‌تواند منجر به برقراری ارتباط بیشتر بین کاربران شود. فیسبوک هم امیدوار است چنین اتفاقی رخ دهد. اما مسنجر در سال‌های اخیر به دلیل بهره‌گیری از قابلیت‌های مختلف بسیار شلوغ شده بود. فیسبوک با حذف موارد نه‌چندان پر استفاده، دست به ساده‌سازی آن زده است تا قابلیت‌های مفید بیشتر به چشم بیایند.

۷. معرفی عکس‌های سه‌بعدی و محیط جدید برای واقعیت مجازی

محیط جدید برای واقعیت مجازی

فیسبوک به‌زودی طرح‌ها و مدل‌های سه‌بعدی را به فیدهای کاربرانش می‌آورد. همچنین فیسبوک می‌خواهد عکس‌های دوبعدی معمولی را به بخش VR memories وارد کند؛ یک محیط سه‌بعدی که در آن کاربران می‌توانند در آن مشغول گشت‌وگذار شوند.

چرا: فیسبوک می‌خواهد همواره‌ی محتواهای خود را به‌روز نگه دارد و به همین خاطر به استقبال استفاده از فرمت‌های آینده رفته است. شاید چنین چیزهایی در حال حاضر خیلی نوظهور به نظر برسند، اما حداقل فضای تازه‌ای را برای فیسبوک به ارمغان می‌آورند.

۸. گذر کاربران استوری‌های واتس‌اپ از ۴۵۰ میلیون نفر

استوری‌های واتس‌اپ

بخش استوری واتس‌اپ، حالا بیش از ۴۵۰ میلیون نفر کاربر فعال دارد. این خبری بود که در کنفرانس فیسبوک اعلام شد. این تعداد کاربر، تقریبا دو برابر کل تعداد کاربران اسنپ‌چت محسوب می‌شود. حالا به زودی شاهد مجهز شدن واتس‌اپ به تماس تصویری گروهی و استیکر هم خواهیم بود.

چرا: این یک خبر بسیار مهم محسوب می‌شود زیرا همین دیروز اعلام شد که رشد کاربران اسنپ‌چت بسیار پایین آمده و این در حالی است که رشد انفجاری واتس‌اپ همچنان ادامه دارد. اسنپ‌چت در ابتدا بازار بین‌المللی را نادیده گرفته بود و واتس‌اپ هم با بهره‌گیری از این فرصت، به موفقیت عظیمی رسیده است.

۹. اشتراک‌گذاری استوری‌های فیسبوک و اینستاگرام از طریق دیگر اپلیکیشن‌ها

اشتراک‌گذاری استوری‌ها

به لطف این قابلیت، کاربران می‌توانند از طریق دیگر اپلیکیشن‌ها در فیسبوک یا اینستاگرام، استوری‌های خود را به اشتراک بگذارند. در ابتدا اپلیکیشن‌های اسپاتیفای، SoundCloud و گو پرو از این قابلیت بهره می‌برند و در ادامه به تعداد این اپلیکیشن‌ها افزوده می‌شود.

چرا: فیسبوک می‌خواهد استوری‌های خود را از اسنپ‌چت جذاب‌تر کند. چنین کاری فرصت زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بتوانند به‌راحتی انواع و اقسام آهنگ‌ها و دیگر موارد را در استوری خود به اشتراک بگذارند.

۱۰. Oculus TV

فیسبوک می‌خواهد کاری کند که کاربران با استفاده از هدست واقعیت مجازی آکیولس گو تلویزیون تماشا کنند. در ابتدا کاربران ناچار به استفاده از اپلیکیشن Facebook Watch خواهند بود، اما باید انتظار ارائه‌ی اپلیکیشن‌های دیگر سرویس‌های استریمینگ مانند نت‌فلیکس و «هولو» (Hulu) را هم داشته باشیم.

چرا: هنوز محتواهای چندان جذابی برای هدست‌های واقعیت مجازی وجود ندارد اما فیسبوک امیدوار است با خلق پرده‌های بزرگ مجازی برای محتواهای دوبعدی، توجه کاربران را به این هدست‌ها جلب کند.

www.rasamco.ir

سخت افزارسازان رسام

منبع:TechCrunch

021-88916789