845 سرداری از جنس اسنپدراگون در لشگر کوالکام

اسنپدراگون 845

اسنپدراگون 845 چیپ ستی که عملکرد CPU و  GPU را تقویت می کند و عکاسی با کیفیت 4K HDR به ارمغان می آورد و هوش مصنوعی را 3 برابر تقویت می کند.

چند روز پیش کوالکام اطلاعات نه چندان کاملی را درباره نسل جدید پردازنده های خود برای دنیای موبایل را ارائه کرد:

Snapdragon 845 Mobile Platform (اسنپدراگون 845 برای پلتفرم موبایل)

اسنپدراگون 845 مانند نسل قبلی خود یعنی اسنپدراگون 835 در سال 2018 در قلب پرچم داران اندرویدی بسیاری از شرکت های جای خواهد گرفت و البته به احتمال بسیار قوی موتور نفس بخش دستگاه جدید “ALWAYS CONNECTED”  محصول جدید مایکروسافت بر اساس Windows 10 mobile PC نیز خواهد بود.

امروز کوالکام پرده از راز بعضی از اجزای تشکیل دهنده اسنپدراگون 845 برمیدارد که یکی از آن میان هم پردازنده Kyro 385 می باشد. برخی از خصوصیات و ویژگیهای این پردازنده بروز شده عبارتند از: چهار CORE با عملکرد بالا در فرکانس 2.8 Ghz (این میزان نسبت به اسنپدراگون 835 در حدود 25 درصد پیشرفت داشته است) و البته 4 Core موثر در فرکانس نسبتا ملایم 1.7Ghz بعلاوه اینها شما در این پردازنده به همراه 3 مگابایت کش 2 مگابایت هم کش L3 به اشتراک گذاشته شده خواهید داشت.

هر چند اسنپدراگون 845 هنوز هم از معماری 10nm بهره می برد سامسونگ و کوالکام اما اینبار به تکنولوژی Low Power Plus (LPP) از FinFET پناه برده اند تا بهره وری بهتری را به ارمغان بیاورند.

اسنپدراگون 845 همچنین پردازنده سیگنال عکاسی اسپکترا 280 را در خود جای داده است(Spectra 280 image signal processor(ISP)) و این حاکی از آنست که بخش عکاسی و دوربین در گوشی های هوشمند امروزی چقدر برای مشتریان حائز اهمیت می باشد.

اگر در مقام مقایسه برآییم ISP در اسنپدراگون 845 قول داده که توانایی خود را در این پردازنده به میزان 64 برابر افزایش داده و بالطبع کیفیت رنگی به همین میزان اطلاعات بسیار دقیق تری را در بخش HDR(High Definition Range) برای ضبط ویدئوهای UHD در اختیار این بخش قرار خواهد داد.

بیشتر از 1 میلیارد رنگ به لطف پشتیبانی از تکنولوژی 10-BIT عمق رنگ; نمایش داده خواهند شد. البته Spectra 280 با کیفیت UHD فیلم برداری خواهد کرد(تا 16MP در 60fps) و این در حالیست که فیلمبرداری در حالت Slow هم در کیفیت 720 با 480 fps ضبط خواهد شد.

پردازنده تصویر آدرنو 630 به کاربران اجاره خواهد داد در تجربه واقعیت گسترده(extended reality) سهیم شوند و اسنپدراگون 845 اولین پردازنده در پلتفرم موبایل باشد که از تجربهVR/AR (Virtual Reality/Augment Reality) در مقیاس محیط (Room-Scale) با 6 درجه آزادی همزمان با مکان یابی و نقشه کشی پشتیبانی می کند. در مورد آدرنو 630 قول داده شده که 30 درصد از نسل قبلی خود در بازی(Gaming) عملکرد بهتری را ارائه خواهد کرد.

 

رفته رفته هوش مصنوعی(AI) تبدیل به بخشی مهم از پلتفرم موبایل میشود. همانطور که مشاهده می شود شرکت هایی مانند گوگل و اپل در حال رونمایی از قطعات جدیدتری هستند که سرعت عملکرد هوش مصنوعی در گوشی های هوشمند را افزایش می دهند.

در مورد محصولات کوالکام باید به این نکته توجه داشت که طبق ادعاهای موجود اسنپدراگون 845 نسبت به اسنپدراگون 835 در حدود 3 برابر سرعت بیشتر را در بخش هوش مصنوعی ارائه خواهد کرد.SDK (Software development kit) مخصوص برای موتور پردازش عصبی اسنپدراگون(NPE) ،به منظور پشتیبانی از جریان کششی ملایم و مبادله شبکه عصبی باز(Open source) جدید (ONNX) اضافه کرده است و این امکان به منظور پشتیبانی از جریان کششی و غالب های یادگیری Caffe/Caffe2 ارائه شده است.

در اسنپدراگون 845 قطعات دیگری هم وجود دارند که ارزش توجه و مطالعه را دارند.مانند واحد پردازش امنیتی طاق مانندSPU (secure processing unit) که با هدف قادر کردن سیستم تایید مشخصات و خصوصیات گرافیکی و فیزیولوژی(اثر انگشت،عنبیه،صدا،چهره) برای مورد استفاده بودن و استفاده شدن به منظور مرکز ذخیره این قبیل اطلاعات در مورد داده های رمزگزاری شده استفاده میشود.

SoC(System on a chip) جدید مودم های نسل دوم  LTE کوالکام را بنیان میکند: Snapdragon X20

این مودم CAT 18 در دانلود سرعت 1.2 Gbps را با وجود 5 برابر تراکم بیشتر حامل ها و 4*4 MIMO و Dual SIM-DUAL VoLTE. در این سیستم کامل وای فای هم فراموش نشده است: اسنپدراگون 845  شامل پشتیبانی از Wi-Fi 60GHz 802.11 ad با سرعت تا 4.6Gbps می باشد. همانطور که خیلی ها منتظر بودند این چیپ ست از بلوتوث 5 هم پشتیبانی می کند و یک امکان بسیار عالی و گنجینه ای را در قلب این پردازنده برای رد و بدل کردن صوت در اختیار کاربر می گذارد.

“به عنوان یک پیشرو در عرصه تکنولوژی موبایل ما تجربه موبایل را با انبوهی از پیشرفت ها در پردازش تصویری، هوش مصنوعی، امنیت و ارتباطات دگرگون خواهیم کرد این را مدیر پروژه و اجرایی بخش موبایل در کوالکام میگوید و اضافه می کند که اسنپدراگون 845 افقی جدید و راهی متفاوت برای دگرگون کردن راه استفاده مردم از موبایل هایشان و زندگی بهتر آنهاست.”

در همین رابطه متعجب خواهید شد وقتی بشنوید که کوالکام اعلام کرده فروش اولین دستگاههای مجهر به اسنپدراگون 845 در اوایل 2018 شروع خواهد شد.شنیده ها حاکی از آنست که شیائومی اولین تولیدکننده ای خواهد بود که اسنپدراگون 845 را به کار خواهد گرفت و حتما سامسونگ هم این پردازنده را بروی S9 و S9+ برای بازار آمریکا بکار خواهد گرفت و البته ما انتظار داریم که تولیدکنندگان دیگر مانند LG و Motorola و هواوی هم از این چیپ قدرتمند به زودی بهره ببرند.

منبع: hothardware

سخت افزار سازان رسام

www.rasamco.ir